Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Företaget skall marknadsföra, distribuera och sälja av programvaror och tjänster till industrin inom konstruktion, produktutveckling, dokumenthantering och produktkonfigurering i syfte att effektivisera kundernas utvecklings- och säljprocesser. Bolaget ska även utbilda och supportera kunder inom nämnda områden samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 255 | 4 250 | 4 855 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -47 | 30 | 862 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -36 | 58 | 889 |
| Årets resultat (tkr) | 24 | 118 | 490 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 991 | 2 911 | 3 278 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 255 | 4 250 | 4 855 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -47 | 30 | 862 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -36 | 58 | 889 |
| Årets resultat (tkr) | 24 | 118 | 490 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 705 | 496 | 437 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 286 | 2 415 | 2 840 |
| Tillgångar (tkr) | 2 991 | 2 911 | 3 278 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 147 | 1 122 | 1 205 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 146 | 246 | 370 |
| Avsättningar (tkr) | 547 | 466 | 386 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 152 | 1 076 | 1 317 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 991 | 2 911 | 3 278 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 200 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 064 | 1 063 | 1 214 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -1.1% | 0.7% | 17.8% |
| Soliditet | 41.9% | 44.6% | 44.9% |
| Kassalikviditet | 198.4% | 224.4% | 215.6% |
Företaget skall marknadsföra, distribuera och sälja av programvaror och tjänster till industrin inom konstruktion, produktutveckling, dokumenthantering och produktkonfigurering i syfte att effektivisera kundernas utvecklings- och säljprocesser. Bolaget ska även utbilda och supportera kunder inom nämnda områden samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.